VPN nedir? nasıl kullanılır? ne işe yarar?

VPN, İngilizce “Virtual Private Network” kelimelerinin baş harflerinden oluştmuştur. Türkçe karşılığı ise “Sanal Özel Ağ” anlamına gelmektedir. İnternet üzerinden kendi ağımızdan karşıdaki başka bir ağa güvenli şekilde dahil olmayı sağlayan bir internet teknoloji altyapısıdır. VPN ile başka bir ağa dahil olunduktan sonra artık o ağ içerisinde izin dahilinde ilgili adreslere ulaşabilirsiniz.

VPN nasıl kullanılır? sorusuna cevaben şunu şöyleyebiliriz: VPN ile temelde başka bir ağa bağlantı yapılır ve sonrasında ilgili dahil olunan ağda işlemlerimizi yapabiliriz. Bu VPN bağlantısını yapabilmeniz için karşı ağda bir VPN sunucusunun kurulmuş olması gerekiyor ve sonrasında ise size verilmiş olan VPN istemci programını çalıştırmanız veya verilmiş olan bir bağlantı adresi üzerinden kimlik doğrulamalarını geçtikten sonra bağlantı kurabiliriz.

VPN ile başka bir ağa dahil olabileceğiniz 3.parti programlardan bazılarının isimleri ve ulaşabileceğiniz geliştirici firma internet bağlantı adresleri aşağıdaki gibidir.

Endpoint Remote Access VPN Software
Forti Client
Global Protect
Junos Pulse
Mobile VPN with SSL client
Cisco VPN Client
Cisco AnyConnect Secure Mobility Client

Bunların dışında İnternet tarayıcısı üzerinden de VPN bağlatısı yapılabilmektedir. Bu desteği veren internet tarayıcısının internet sitesine aşağıdaki bağlantı adresinden ulaşabailirsiniz.
Opera

Diğer alternatif VPN servilerinden bazıları aşağıdaki gibidir. Bu listeden şu işletim sistemleri ve tarayıcılar için VPN ürünleri ediilebilir; Unix/Linux, Mac OSX, Windows İşletim Sistemi, Android, IOS, Microsoft Mobile, Mozilla FireFox, Opera, Chrome.
Tor
Espress VPN
Private Internet Access VPN
Hotspot Shield VPN
TunnelBear
Zenmate VPN
IPVanish VPN
VyprVPN
Psiphon
Zero VPN
VPN Master

Bunlarda ilgilizi çekebilir

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on StumbleUpon0Share on Reddit0

Leave a Reply


*