NWDS 7.01 kurulum sonrası ayarlar ve kullanım adımları açıklaması

NWDS 7.01 versiyonunu kullanabilmek, yeni proje oluşturabilmek, varolan ugyulamanızı içeri almak, dışarı almak vb. gibi yapabileceğiniz işlemler için ilk etapta uygulamanız gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

– NWDS_IDE_701 klasör adı ile size ulaştığınız varsaydığımız entegre geliştirme ortamınızı “D:\Java” veya herhangi bir başka dizine kurulumsuz bırakın.

– Projelerinizi barındırmak için bir Çalışma Alanı(Workspace) oluşturun. Yukarıda “D:\Java” olarak belirttiğimiz entegre geliştirme ortamımızın adresi altında “D:\Java\nwds701” dizini oluşturuyoruz ve yine benzer şekilde NWDS701’e bir kök çalışma alanı belirtmek için ise “D:\Java\nwds701root” dizini oluşturuyoruz, bu kök çalışma alanı içinde herhangi bir proje barındırmayacağız.

– NWDS 7.01 sürümü için ilgili geliştirme makinemizde J2SE 1.4 kurulumunun yapılması gerekmektedir. Kurulumun “C:\Program Files (x86)\Java\j2re1.4.2_19” olduğunu varsayarak ilerleyeceğiz.

– NWDS_IDE_701 ile ulaştığını varsaydığımız entegre geliştirme ortamını içerisindeki “SapIde.exe” çalıştırılabilir dosyası ile başlatıyoruz.

– İlk açılışta çalışma alanı(workspace) sorulduğunda “D:\Java\workspace\nwds701” veya “D:\Java\workspace\nwds701root” gösterebilirsiniz. NWDS 7.01 entegre geliştirme ortamımız açıldıktan sonra
NWDS 7.01-> Window-> Preferences-> Workbench-> Workspace-> Default workspace
of user oguzhankinik workspace : “D:\Java\workspace\nwds701root”-> OK adımlarınız izleyebilirsiniz.

– Metin dosyalarının çözümlenmesindeki farklar için
NWDS701-> Window-> References-> Workbench-> Editors-> Text file encoding: Other: ISO-8859-9 veya Default (UTF-8) şeklinde ayar yapılması gerekebilir. Bu ayarı proje başlangıcında yapabilir ve tüm proje dosyalarını bu ayar ile sorunsuz düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Aynı anda bir kaç farklı uygulamada çalışabilirsiniz ve bu uygulamaların metin kodlamaları farklı olabilir bu durumda ise her farklı kodlanmış metin dosyasını açmadan önce bu ayarı ilgili metin kodlama olarak ayarlayarak açabilirsiniz.

Daha önceden oluşturulmuş ve size ulaştırılmış bir NWDS 7.01 projesini NWDS 7.01 ortamında açmak için buradaki yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on StumbleUpon0Share on Reddit0

Leave a Reply


*