AngularJS nedir? ne işe yarar? nasıl kullanılır?

AngularJS JavaScript uygulama çatısıdır(framework). Bize Dinamik tek sayfa uygulamalar(Single Page Applications) geliştirmek için yardımcı olur. MVC (Model View Controller) mimarisine sahiptir.

Yaptığınız iş küçük değil ise AngularJS kullanarak daha sade HTML DOM yapısı kurabilirsiniz. AngularJS kullanırken bilinen HTML attribute(nitelik) lerininin yanında AngularJS in “attribute” lerini kullanacaksınız. AngularJS i HTML de kullanırken, HTML nitelik(attribute) lerine benzer yapıda bir kullanım sunar. Örneğin:

<html ng-app>

gibi

Veri bağlama, elementlerin “class” larını yönetme, elementler ile döngü oluşturma, veri ekrana yansımadan hemen önce HTML üzerinde filtreden geçirmeyi kısacası “DOM” u AngularJS özelliğiyle kolayca yönetmeyi ve “DOM” oluşurken “DOM” u düzenlemeyi sağlamaktadır.

Sürekli tekrarlamak zorunda kaldığınız ya da uzunca yazmanız gereken kodlarınızı “Directive” yapısıyla optimize edip daha kullanışlı hale getirmenizi sağlar, ancak en başta söylediğim gibi küçük olmayan projeler için daha uygun, küçük projelerinizde AngularJS e vakit ayırıp uygulamaya çalışana kadar JavaScript/Jquery veya bir başka kısa çözüm ile yaparsanız daha kısa sürede geliştirme yapabilirsiniz.

AngularJS ile gelen “attribute” ler “ng-” şeklinde başlar, “ng” sözünün telaffuzu “angular” kelimesinin telaffuzu içerisinde geçtiği için böyle bir kısaltma kullanılmıştır. Kendimizinde “directive” ler ile “attribute” oluşturabiliriz.

AngularJS Türkçe kullanım örnekleri, açıklamaları ve nasıl kullanılacağına buradaki örneklerden ulşabilirsiniz.

AngularJS resmi web sitesine aşağıdaki link ten ulaşabilirsiniz:
AngularJS Official Web Site

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on StumbleUpon0Share on Reddit0

Leave a Reply


*